• Výchovný poradca na škole

Výchovný poradca: Mgr. Renáta Ravasz-Grygerová

Konzultačné hodiny: termín po dohode so žiakom, rodičom

Kontakt: renata.ravasz-grygerova@zssh.sk

Výchovné poradenstvo 2022/2023

Úlohy výchovného poradcu:

• Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania, profesijnej orientácie detí a v oblasti prevencie problémového vývinu detí.

• Konzultácie poskytuje nielen žiakom, ale aj ich rodičom, zákonným zástupcom a učiteľom.

• V náplni jeho práce je i sprostredkovávanie prepojenia školy s odbornými inštitúciami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti.

• Náplň práce výchovného poradcu zahŕňa veľmi široké spektrum jeho povinností a úloh.

Obsahom jeho práce v škole je predovšetkým partnerská komunikácia a spolupráca:

• s vedením školy,

• s pedagógmi,

• s triednymi učiteľmi,

• so žiakmi (práca s nadanými, talentovanými, integrovanými, šikanovanými alebo problémovými deťmi, pomáha riešiť problémy s dochádzkou, krádežami, konfliktami, agresivitou, alkoholom, drogami, poruchami učenia a správania),

• s rodičmi a zákonnými zástupcami,

• s centrami poradenstva a prevencie,

• s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny - so sociálnou kuratelou (v súvislosti so sociálno-patologickými javmi),

• so strednými školami (poskytovanie informácií, prezentácia)

Administratívna agenda

Realizuje kariérne poradenstvo (organizuje besedy najmä pre žiakov končiacich školu, pomáha ich usmerniť v profesijnej orientácii, sprostredkováva im potrebné množstvo informácií, organizuje pre nich exkurzie do škôl.

Vedie evidenciu žiakov končiacich školskú dochádzku v ZŠ a spracováva podklady a prehľady o profesijnej orientácii žiakov.

Zodpovedá za predloženie prihlášok riaditeľke školy v súlade so záväznými a vyhláškou danými termínmi a prihlášky včas odosiela na stredné školy.

V prípade neprijatia žiaka na strednú školu pomáha pri orientácii žiaka a zabezpečuje odoslanie novej prihlášky na školu, kde je možnosť prijatia.

Kompletizuje prehľady o umiestnení žiakov.

Na evidenciu a spracovanie informácií využíva výpočtovú techniku a programy Proforient.

Dôležité internetové stránky:

www.svs.edu.sk – prehľad stredných škôl a ich odborov s možnosťou nahliadnuť do domovskej stránky školy

www.povolania.eu – možnosť otestovať si svoje schopnosti, talent, záujmy s ponukou vhodného typu štúdia

www.strednaskola.sk

www.istp.sk

www.upsvar.sk

www.nucem.sk – podrobné informácie o Celoslovenskom testovaní deviatakov

Plán práce výchovného poradcu na šk. rok 2022/2023

Kariérne poradenstvo sa zameriava na oblasti prípravy žiakov na ich vstup na trh práce. Pomáha žiakom, aby sa dokázali orientovať vo svojich možnostiach a schopnostiach, aby vedeli reálne posúdiť svoje plány a ciele, zaradiť sa do študijného, pracovného a spoločenského  života, orientovať sa v množstve informácií, v rozvíjaní pracovných zručností a pracovných návykov. Ide o proces, v ktorom sa cielene uzatvárajú väzby a rovnováha medzi žiakom a trhom práce. Kariérny poradca podporuje žiaka v hľadaní riešenia, vedie s ním rozhovor, sprevádza ho v jeho plánoch, povzbudzuje ho, motivuje k nájdeniu si vhodného študijného odboru na strednej škole.

Hlavné úlohy výchovného poradcu v oblasti kariérneho poradenstva

1. Plniť úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie žiakov

2. Poskytovať konzultácie žiakom a rodičom pri  otázkach o štúdiu na SŠ a pri voľbe povolania.

3.K evidencii a spracovaniu informácií pracuje s  programom Proforient a využíva program  Sprievodca svetom povolaní a stránku ŠVS.

4. Oboznámiť žiakov 5. a 9. ročníka a žiakov končiacich školskú dochádzku v nižších ročníkoch o možnostiach ďalšieho štúdia.

5. Podľa požiadaviek rodičov a zákonných zástupcov sprostredkovať psychologické poradenstvo pre žiakov 8. a 9. ročníka so zameraním na profesijnú orientáciu a voľbu povolania v CPaP alebo prostredníctvom ÚPSVaR v Dunajskej Strede.

6. Zabezpečiť zber informácií o záujme žiakov pre ŠVS a odoslanie prihlášok na stredné školy v určených termínoch.

7. Zabezpečiť sústavnú informovanosť žiakov o možnostiach rozmiestnenia, v prípade neprijatia na SŠ v prvom kole.

8. Prostredníctvom triednych aktívov informovať rodičov o možnostiach štúdia na SŠ a o harmonograme prijímacieho konania.

9. Informovať žiakov o Dňoch otvorených dverí na SŠ, besedách s náborovými pracovníkmi SŠ.

10. Podľa harmonogramu sledovať informácie CPaP v Dunajskej Strede okolie a ŠVS, priebežne dopĺňať údaje v Proforiente.

11. Spolupracovať pri príprave na Testovanie žiakov 5. a 9. ročníka

12. Zasielanie prihlášok na SŠ, distribúcia zápisných lístkov.

13. Pripraviť databázu žiakov 8. ročníka do Proforientu.