Vnútorný poriadok školy
Organizácia
Základná škola, Smetanov háj 286/9, 929 01, Dunajská Streda
Identifikačné číslo organizácie
(IČO)
36 081 086
Obec a PSČ
929 01 Dunajská Streda
Ulica a číslo
Smetanov háj 286/9
Štát
Slovenská republika
Právna forma
Rozpočtová organizácia
Štatutárny orgán
RNDr. Helena Fodorová
Riaditeľka Základnej školy, Smetanov háj 286/9, 929 01 Dunajská Streda (ďalej len „škola“)
schvaľuje tento Vnútorný poriadok školy. Týmto sa ruší Vnútorný poriadok školy zo dňa 05.01.2023
Platnosť a účinnosť tohto organizačného poriadku: od 06.02.2024.
V Dunajskej Strede, 05.02.2024 RNDr. Helena Fodorová, riaditeľka školy
Dôveru verejnosti si škola získava nielen výsledkami vo vzdelávaní žiakov, ale i v správaní sa jednotlivých členov v škole a na verejnosti. Každý člen školy vytvára jej kultúru a šíri jej dobré meno. Každá spoločnosť sa správa podľa určitých pravidiel a platí to aj pre našu školu. Pravidlá sú zhrnuté v predkladanom Vnútornom poriadku školy. Vychádza zo všeobecnej deklarácie ľudských práv a slobôd. Dodržiavanie poriadku školy vytvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Všetci žiaci a zamestnanci školy sú povinní tento školský poriadok školy dodržiavať.
Ustanovenia tohto poriadku vychádzajú zo záväzných právnych noriem, predovšetkým Zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Článok 1
Práva žiakov
1. Žiak má právo na:
- rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
- bezplatné vzdelávanie,
- výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a zdravom prostredí,
- vytvorenie organizácie výchovno-vzdelávacieho procesu primeraného jeho veku s dodržaním psychohygienických zásad výchovy a vzdelávania,
- úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému a duševnému násiliu,
- výchovu a vzdelávanie v materinskom jazyku,
- výchovu a vzdelávanie primerané jeho veku, schopnostiam, záujmom a zdravotnému stavu,
- výchovu a vzdelávanie zamerané na poskytovanie vecných informácií,
- rozvoj vlastnej osobnosti, slobodu prejavu a súkromie. Tým však nemôže byť obmedzované toto právo a ohrozované zdravie ostatných účastníkov výchovno-vzdelávacieho procesu a ich právo na vzdelanie,
- individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní rešpektujúci jeho schopnosti a zdravotný stav,
- úctu k svojmu vierovyznaniu, svetonázoru a etnickej príslušnosti,
- slobodnú voľbu záujmovej činnosti v súlade so svojimi záujmami a záľubám,
- informácie v otázkach týkajúcich sa jeho osoby a výchovno-vzdelávacích výsledkov od pedagogických zamestnancov,
- individuálne vzdelávanie v rozsahu stanovenom predpismi,
- objektívne hodnotenie a posúdenie študijných a pracovných výsledkov,
- na zdôvodnenie klasifikácie a na analýzu chýb v písomných a grafických prácach,
- informáciu o termíne plánovanej písomnej práce, ktorá zahŕňa opakovanie tematického celku,
- v jednom dni písať iba jednu veľkú písomku trvajúcu viac ako 25 minút,
- poznať známku z písomnej práce a ústnej odpovede,
- poznať kritériá hodnotenia vedomostí, zručností a návykov vo všetkých predmetoch,
- klasifikáciu v náhradnom termíne ak zo závažných objektívnych dôvodov (napr. dlhodobá PN) nemohol byť klasifikovaný v stanovenom termíne,
- ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa a spolužiakov, v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor na čokoľvek, omyl,
- zvolenie si náplne prestávky, pokiaľ zachováva pravidlá bezpečnosti, dodržiava vnútorný poriadok školy, je pripravený na vyučovanie a neruší ostatných žiakov,
- rozvoj svojich osobných záujmov, schopností a nadania účasťou na predmetových súťažiach, prácou v záujmových krúžkoch,
- vybrať si z ponuky školy záujmový útvar na základe vzdelávacieho poukazu,
- voliť a byť volený do triednej samosprávy,
- ospravedlniť svoju nepripravenosť na vyučovaciu hodinu pred začiatkom hodiny zo závažného dôvodu,
- požiadať od sociálneho pedagóga, výchovného poradcu a koordinátora prevencie poskytnutie odborno-poradenskej, metodickej a informačnej pomoci,
- stravovať sa v školskej jedálni.
Článok 2
Povinnosti žiakov
I. Dochádzka žiakov
- Žiaci sú povinní chodiť do školy pravidelne, podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje.
- Žiaci sú povinní prichádzať na vyučovanie a na všetky mimo vyučovacie podujatia včas, upravení v súlade so základnými zásadami slušného správania a v súlade s hygienickými a mravnými normami našej spoločnosti. Žiak prichádza do školy a na školské podujatie primerane a čisto upravený (odev: vylučujú sa neprimerane krátke odevy a neprimerane veľké výstrihy, priesvitné odevy, potrhané nohavice/rifle, odhalená brušná časť tela, neprimerane nízky pás nohavíc, odevy s aplikáciami a nápismi, ktoré sú proti spoločenskej etikete - prezentujú agresivitu, rasizmus, násilie, alebo majú hanlivý, či neslušný obsah; vzhľad: v škole je neprípustná výrazne viditeľná úprava dekoratívnou kozmetikou, vrátane nápadných tmavých lakov na nechty, extrémneho farbenia vlasov, výstredného make-up, piercingu a tetovania).
- Do školy prichádzajú najneskôr 15 minút pred začiatkom vyučovania a z budovy odchádzajú bezprostredne po skončení vyučovania. Dlhšie sa v budove školy zdržiavajú len žiaci, ktorí sa stravujú v školskej jedálni, zostávajú v ŠKD, zúčastňujú sa na odpoludňajšom vyučovaní alebo záujmovej činnosti, plnia uložené povinnosti a pod. Žiaci, ktorí sa zúčastňujú na odpoludňajšom vyučovaní, čakajú vo vestibule školy.
- Ak žiak nemôže prísť do školy pre vážnu príčinu, táto je však vopred známa, požiada jeho rodič (zákonný zástupca) písomne alebo elektronicky (Edupage) triedneho učiteľa o uvoľnenie z vyučovania. Uvoľnenie na jednu vyučovaciu hodinu povoľuje vyučujúci, na jeden deň triedny učiteľ, na viac dní riaditeľ školy v zmysle platných smerníc MŠVVaM SR. Zákonný zástupca je povinný riaditeľku školy vopred písomne požiadať o uvoľnenie žiaka z vyučovania zo závažného dôvodu. Ak sa žiak nezúčastní na vyučovaní alebo povinných školských podujatiach pre chorobu, vážnu rodinnú udalosť a pod., rodičia (zákonný zástupca) sú povinní oznámiť príčinu jeho neprítomnosti bez zbytočného odkladu (t.j. do 24 hodín) osobne, písomne, elektronicky (Edupage) alebo telefonicky.
- Každú neprítomnosť žiaka na vyučovaní je jeho rodič (zákonný zástupca) povinný po príchode do školy písomne alebo elektronicky (Edupage) ospravedlniť. Písomné ospravedlnenie alebo úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti predloží žiak alebo zákonný zástupca dieťaťa škole najneskôr do troch (3) dní od nástupu dieťaťa do školy. Ak má triedny učiteľ dôvodné podozrenie, že žiak alebo jeho rodičia porušujú povinnosť školskej dochádzky, môže trvať na tom, aby žiak priniesol potvrdenie od lekára, alebo iný hodnoverný úradný doklad, inak sa jeho neprítomnosť považuje za neospravedlnenú. Ak neprítomnosť žiaka v škole trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich dní, predloží žiak alebo zákonný zástupca potvrdenie od lekára. (§ 144 školského zákona č. 245/2008 Z. z.).
Dodatočné ospravedlnenia žiakovej neprítomnosti od zákonného zástupcu alebo lekára škola neakceptuje.
- Žiak je povinný chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje. Účasť na vyučovaní záujmových útvarov (krúžkov) a dochádzka do školského klubu detí je pre prihlásených žiakov povinná.
- Vyučovanie a podujatie školy môže žiak vymeškať len pre chorobu alebo vážnu udalosť v rodine.
- Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole v počte aspoň 4 vyučovacích hodín, oznámi túto skutočnosť riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonnému zástupcovi žiaka a pozve ho na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.
- Ak žiak vymešká viac ako 15 neospravedlnených vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, riaditeľ školy je povinný oznámiť zanedbanie povinnej školskej dochádzky zriaďovateľovi školy a príslušnému odboru sociálnych vecí a rodiny (podľa zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov §5 ods.10 a 11).
II. Príchod žiakov do školy
- Vchod do školy sa otvára o 6.30 hodine. Žiakom navštevujúcich ŠKD sa umožní vstup do školy od 6.30 hod. Do budovy školy vstupujú žiaci samostatne a organizovane. Správajú sa v súlade so školským poriadkom.
Rodičia, ktorí sprevádzajú žiakov, nemajú do budovy školy povolený vstup.
- Žiaci sú v šatni povinní urýchlene sa prezuť do zdravotne nezávadných prezuviek, uložiť svoje veci (obuv, plášť a pod.) a disciplinovane čakať na chodbe pred šatňami do 7.45 hod, kedy žiaci odchádzajú do tried tak, aby o 7.55 hodine bol každý žiak na svojom pracovnom mieste pripravený na vyučovanie. Ďalší vstup do priestorov šatní majú žiaci povolený až po ukončení vyučovania.
- Začiatok vyučovania je o 8.00 hod. Budova školy sa ráno o 8.00 hod uzavrie.
- Z bezpečnostných dôvodov je zakázané v budove školy presúvať sa na kolieskových korčuliach, skateboardoch a kolobežkách.
- Prehľad vyučovacích hodín:
Vyučovacia hodina
Začiatok
Koniec
Príprava na vyučovanie
07.45
08.00
1. vyučovacia hodina
08.00
08.45
Malá prestávka
08.45
08.55
2. vyučovacia hodina
08.55
09.40
Veľká (desiatová) prestávka
09.40
09.55
3. vyučovacia hodina
9.55
10.40
Malá prestávka
10.40
10.45
4. vyučovacia hodina
10.45
11.30
Malá prestávka
11.30
11.40
5. vyučovacia hodina
11.40
12.25
Malá prestávka
12.25
12.35
6. vyučovacia hodina
12.35
13.20
Obedňajšia prestávka
13.20
13.50
7. vyučovacia hodina
13.50
14.35
Článok 3
Práva rodičov
- Rodič/zákonný zástupca má právo:
- na poskytnutie bezplatného vzdelávania,
- na vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie,
- na toleranciu názorového, etnického, kultúrneho, rasového, sociálneho vedomia, zázemia a prejavu,
- na slobodný prístup k informáciám o škole ako je koncepčný zámer rozvoja školy (varianty, projekty, počty žiakov v triedach, materiálno-technické vybavenie, správu o výchovno-vzdelávacej činnosti za predchádzajúci školský rok),
- byť volený do Rady školy,
- na prijatie svojho dieťaťa do základnej školy aj mimo školského obvodu, v ktorom má trvalé bydlisko so súhlasom riaditeľky školy,
- na integrovanie svojho dieťaťa a teda individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní,
- na odklad začiatku povinnej školskej dochádzky svojho dieťaťa,
- na povolenie pre svoje dieťa plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky,
- požiadať o komisionálne preskúšanie svojho dieťaťa, ak má pochybnosti o správnosti klasifikácie,
- úplné a presné informácie o výchovno-vzdelávacích výsledkoch žiaka a jeho dochádzke do školy,
- dostať k nahliadnutiu písomné práce svojho dieťaťa,
- zúčastniť sa vyučovania po dohode s riaditeľkou školy alebo vyučujúcim,
- na oboznámenie s vnútorným poriadkom školy, upravujúcim práva a povinnosti žiaka,
- na vyriešenie podnetov, sťažností,
- na vydanie potvrdenia o návšteve školy, odpisu vysvedčenia a pod.
Článok 4
Povinnosti rodičov
- Rodič/zákonný zástupca žiaka je povinný:
- vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností
(Za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky sa považuje, ak zákonný zástupca neprihlási svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky alebo nedbá na pravidelné plnenie povinnej školskej dochádzky. Dopúšťa sa tak priestupku v zmysle § 37 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).
- ospravedlniť neprítomnosti žiaka na vyučovaní bez zbytočného odkladu,
- utvoriť učiteľom podmienky na individuálne vyučovanie žiaka, ktorý je oslobodený od povinnosti dochádzať do školy,
- informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch a iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
- zúčastňovať na schôdzach rodičovských združení.
- Rodič (zákonný zástupca žiaka) môže vstúpiť do budovy školy po predchádzajúcom ohlásení sa na vrátnici školy za účelom návštevy vedenia školy, triedneho alebo iného učiteľa v čase úradných hodín vedenia školy alebo v čase konzultačných hodín učiteľov po predchádzajúcom telefonickom dohovore.
Článok 5
Správanie žiakov
I. Správanie žiakov na vyučovaní
- Pred začiatkom vyučovacej hodiny si žiak pripraví učebnice a pomôcky potrebné na príslušný predmet. Pred hodinou telesnej výchovy (TSV) sa prezlečie v šatni TSV do športového úboru.
- Na vyučovacích hodinách sedí na určenom mieste. Svoje miesto zaujíma aj počas zvonenia. Určené miesto nesmie svojvoľne meniť.
- Počas vyučovania sedí disciplinovane, plní uložené povinnosti, pozorne sleduje učiteľov výklad a odpovede spolužiakov, aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje, nevyrušuje, nerozptyľuje pozornosť spolužiakov, práce odovzdáva vyučujúcemu nepoškodené počmáraním, natrhnutím alebo pokrčením. Bez povolenia vyučujúceho nesmie opustiť priestor učebne.
- Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo spýtať, hlási sa zdvihnutím ruky. Odpovedá až na vyzvanie učiteľa.
- Do školy je povinný nosiť pridelené učebnice, školské potreby podľa rozvrhu hodín a podľa pokynov učiteľa. Nie je dovolené nosiť do školy predmety, ktoré rozptyľujú pozornosť žiakov (mobilné telefóny, PC hry, karty, MP3, MP4, slúchadlá a i.), prípadne ohrozujú ich bezpečnosť a zdravie (nože, dýky, skalpely, boxery, petardy, spreje, akékoľvek zbrane alebo ich napodobeniny, cigarety, drogy, alkohol, erotické časopisy, literatúru propagujúcu nacizmus, xenofóbiu a násilie). Osobitne cenné predmety (klenoty, mobilný telefón) a väčšie sumy peňazí nosí žiak do školy na vlastnú zodpovednosť.
- Žiak sa pripravuje na vyučovanie doma alebo v školskom klube. V prípade neprítomnosti na vyučovaní, žiak je povinný získať informáciu o preberanom učive od vyučujúceho, spolužiakov, priebežne si doplniť poznámky, doučiť sa učivo. Ak sa nemohol z vážnych dôvodov pripraviť na vyučovanie alebo vypracovať si domácu úlohu, ospravedlní sa príslušnému učiteľovi na začiatku vyučovacej hodiny a uvedie dôvod svojej nepripravenosti (domáce liečenie, vážne rodinné dôvody). Sústredenia, dovolenky nie sú dôvodom na ospravedlnenie žiaka. Učivo si musí doštudovať.
- Ospravedlnenie platí iba prvý deň po neprítomnosti, resp. vyučujúci určí, dokedy má žiak učivo dobrať.
- Domáce úlohy si žiaci vypracovávajú doma a neodpisujú ich v škole.
- Žiak môže opustiť triedu, telocvičňu, učebňu, školské ihrisko alebo pracovné miesto len so súhlasom učiteľa.
- Žiak udržuje svoje miesto v čistote a poriadku.
- Manipulovať s oknami a elektrickými vypínačmi môžu žiaci len so súhlasom učiteľa.
- Ak počas vyučovania vstúpi do učebne dospelá osoba, žiaci sa pozdravia tak, že sa postavia, sadnú si len na pokyn učiteľa. Rovnako zdravia pri jej odchode z triedy. Na hodinách TSV, VYV, INF, pri laboratórnych prácach a pri písaní kontrolných prác žiaci nevstávajú.
- Okrem uvedených bodov sa žiaci v odborných učebniach riadia príslušným pracovným poriadkom.
- Žiaci, ktorí idú na vyučovanie do odborných učební alebo na telesnú výchovu, čakajú vyučujúceho v triede a presúvajú sa pod jeho dozorom. V odborných učebniach a v telocvični sa riadia prevádzkovým poriadkom týchto učební.
- Žiakovi nebude umožnená návšteva žiadnych cudzích osôb vo vonkajších priestoroch školy a v budove školy, okrem rodičov a starých rodičov.
- Počas vyučovania je žiakom I. aj II. stupňa prísne zakázané používať mobilný telefón a iné audiovizuálne prostriedky v zmysle Vyhlášky č. 223/2022 Z. z. o základnej škole. Ak žiak prinesie do školy mobilný telefón tak len na vlastnú zodpovednosť. Žiak mobilný telefón odovzdá triednemu učiteľovi, resp. vyučujúcemu na prvej vyučovacej hodine. Mobilné telefóny sú uzamknuté. Žiakom sú mobilné telefóny vrátené vyučujúcim na poslednej vyučovacej hodine.
- Ak žiak poruší zákaz o používaní mobilného telefónu, prehrávača, tabletu a podobných zariadení na vyučovaní i počas prestávok, je vyučujúci povinný ich žiakovi odobrať. Zariadenie vráti vyučujúci zákonnému zástupcovi žiaka, urobí zápis do elektronickej žiackej knižky a upovedomí o tom triedneho učiteľa. Zariadenie bude vrátené rodičovi (zákonnému zástupcovi).
- Žiakom v škole je zakázané vyhotoviť obrazové alebo zvukové záznamy.
- Žiak môže použiť mobilný telefón len so súhlasom vyučujúceho aj to len v závažných prípadoch.
- Žiakom je zakázané napájanie elektronických zariadení na elektrickú sieť školy.
II. Správanie sa žiakov cez prestávky a cez voľný čas v škole
- Počas malých prestávok zostávajú žiaci vo svojich triedach alebo v oddychových zónach a pripravujú sa na nasledujúcu vyučovaciu hodinu.
- Cez malé prestávky môžu ísť žiaci po pomôcky, na WC, alebo sa premiestniť do inej učebne.
- Čas nákupov v školskom automate je pre žiakov určený: žiaci I. stupňa od 7.45 – 7.55 hod a po 1. a 3. vyučovacej hodine, žiaci II. stupňa: po 2. a 5. vyučovacej hodine.
- Počas druhej prestávky sú žiaci vo svojich triedach a konzumujú jedlo alebo sa môžu zdržovať v oddychových zónach pokiaľ sa správajú v súlade s vnútorným poriadkom školy.
- Do odbornej učebne, telocvične vchádzajú žiaci len v sprievode učiteľa.
- Papiere a odpadky odhadzujú žiaci do košov, je zakázané ich odhadzovať po chodbách, záchodoch alebo vyhadzovať cez okná.
- Všetky písomnosti, potvrdenia si žiaci vybavujú prostredníctvom triedneho učiteľa na sekretariáte školy.
- K spolužiakom sa správajú kamarátsky a pomáhajú si v práci, nevyvolávajú hádky a bitky, hrubo sa nevyjadrujú, nešikanujú spolužiakov. Neprizerajú sa ani náznakom šikanovania, ale slovne zasiahnu a zavolajú pomoc dospelého.
- Žiaci majú prísne zakázané akékoľvek prejavy alebo len náznaky násilia, šikanovania, rasizmu a znevažovania iných fyzickou ani psychickou formou (vysmievanie, urážanie, nadradenosť, podceňovanie, ohrozovanie, zastrašovanie, cielené opakované použitie násilia voči spolužiakovi alebo skupine spolužiakov).
- Žiaci sú povinní spory so spolužiakmi riešiť bez použitia fyzickej sily a dohodnúť sa s nimi priateľsky.
- Žiakom je zakázané:
- objímanie, bozkávanie a akékoľvek iné sexuálne prejavy v priestoroch školy,
- sadať na parapetné dosky v triedach aj na chodbách,
- manipulovať s akýmikoľvek vecami spolužiakov bez ich súhlasu,
- vstupovať cez prestávky do iných tried,
- prechádzať z jedného poschodia na iné bez udania dôvodu,
- postávať pri zábradlí, na schodoch, posedávať na zemi a na schodoch,
- hrať sa cez prestávku s loptou, pohadzovať predmetmi, ktoré môžu rozbiť sklo, zašpiniť steny v triede, ako aj spôsobiť úraz,
- manipulovať s oknami,
- opúšťať školskú budovu počas vyučovania a prestávok,
- bezdôvodne dlho sa zdržiavať vo WC, konzumovať jedlo na WC,
- pobehovať po triede, po chodbách a hlučne sa správať,
- ohrozovať bezpečnosť iných spolužiakov,
- vstupovať do šatní počas prestávok,
- obedovať v školskej jedálni cez prestávku pred svojou poslednou vyučovacou hodinou,
- počas vyučovania konzumovať energetické, kolové nápoje,
- navštevovať školský automat mimo určeného času,
- poškodzovať majetok školy nevhodným zaobchádzaním, čmáraním, ...
- fajčiť, požívať alkoholické nápoje a narkotiká, hrať hazardné hry, predávať, kupovať počas vyučovania v priestoroch školy medzi sebou akýkoľvek tovar,
- vstupovať do kabinetov a brať z neho učebné pomôcky bez prítomnosti učiteľa.
III. Správanie v školskej jedálni
- Žiak má právo stravovať sa v školskej jedálni (ďalej len „ŠJ“). V nej sa žiaci zdržujú len počas podávania stravy. Do ŠJ prichádzajú disciplinovane, bez tašiek a kabátov, ktoré majú odložené v šatni.
- V ŠJ žiaci nebežia, v rade sa nepredbiehajú, pri stole sa správajú disciplinovane a potichu. Dodržiavajú pokyny učiteľov, vychovávateliek. Je zakázané poškodzovať zariadenie ŠJ a vynášať riad zo ŠJ.
- Žiaci sú povinní po zjedení stravy nechať po sebe čisté miesto pri stole, zasunúť stoličku a odniesť všetok použitý riad k okienku na to určenému.
- Žiaci majú zakázané vynášať stravu zo ŠJ. Ovocie, jogurty a pod. skonzumujú v ŠJ, obaly odhodia do koša v ŠJ.
- Jedlo, ktoré nemá poškodený obal môžu žiaci vložiť do Foodboxu. Z Foodboxu si žiaci berú len jeden kus potravín (napolitánky, ovocia, jogurtu,..). Žiaci majú zakázané akýmkoľvek spôsobom poškodzovať alebo znehodnocovať jedlo vo Foodboxe.
- Žiakom je v ŠJ zakázané používanie mobilných telefónov a vyhotovovanie akýchkoľvek fotografií alebo audiovizuálnych nahrávok.
- Žiaci sú povinní riadiť sa pokynmi a rešpektovať dozor konajúcich vyučujúcich v ŠJ.
- Žiak obeduje v príslušný deň až po skončení svojho vyučovania.
IV. Oslovenie a pozdravy
- Žiaci zdravia všetkých zamestnancov školy pozdravom dobrý deň, dovidenia. K riaditeľke školy, zástupkyni RŠ, ku všetkým učiteľom a zamestnancom sa žiaci správajú zdvorilo a slušne.
- Úradné oslovenie je pán a pani (riaditeľ/ka, zástupca/zástupkyňa, učiteľ/ka, vychovávateľ/ka, školník, upratovačka, kuchárka ...).
V. Odchod žiakov zo školy
- Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uloží svoje veci do tašky a je povinný popratať svoje miesto a vyložiť na lavicu svoju stoličku.
- Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu, na chodbe sa zoradia a pod vedením učiteľa odídu do šatne (resp. uložia si tašku do šatne a odídu na stravu do ŠJ), prezujú sa a opustia budovu školy.
- Ak je v súrnych prípadoch potrebné, aby žiak opustil budovu školy počas vyučovania, môže tak urobiť iba na písomné vyžiadanie rodiča a s písomným súhlasom triedneho učiteľa, ktoré žiak pri odchode odovzdá na vrátnici školy. V prípade náhlej nevoľnosti počas vyučovania žiak odíde zo školy iba ak si ho osobne prevezme zákonný zástupca.
VI. Povinnosti týždenníkov
- Týždenníkov menuje triedny učiteľ na celý jeden týždeň. Sú dvaja a ich mená sú zapísané v internetovej triednej knihe.
- Zodpovedajú za celkový poriadok. Poškodenie majetku hlásia ihneď triednemu učiteľovi.
- Dbajú, aby trieda bola riadne pripravená na vyučovanie, aby bol v nej poriadok a disciplína, pripravené učebné pomôcky a čistá tabuľa.
- Na začiatku každej vyučovacej hodiny hlásia vyučujúcemu mená žiakov, ktorí sú neprítomní na vyučovacej hodine.
- Po skončení poslednej vyučovacej hodiny zatvoria okná, skontrolujú vodovodné uzávery, skontrolujú stav poriadku v triede a vypnú osvetlenie.
- Počas prestávok dbajú o to, aby sa nepoškodzoval školský majetok, nástenky, výzdoba triedy, starajú sa o poriadok a disciplínu v triede, polejú kvety, vypnú osvetlenie, očistia tabuľu. Cez veľkú prestávku zabezpečia vetranie v triede.
- Od všetkých žiakov triedy žiadajú zachovávanie školského poriadku a každý priestupok hlásia triednemu učiteľovi alebo dozorkonajúcemu učiteľovi.
VII. Starostlivosť o školský majetok
- V triede a v priestoroch školy sú žiaci povinní zachovávať čistotu, chrániť školský majetok a udržiavať poriadok, nezdržiavajú sa okolo katedry, nelistujú triednu dokumentáciu.
- Žiaci sú povinní mať učebnice a zošity riadne podpísané a obalené. Žiaci šetria učebnice a učebné pomôcky. Ak žiak veľmi poškodí učebnicu alebo ju stratí, je povinný nahradiť ju (kúpiť novú).
- Žiaci šetria školské zariadenie, školskú budovu a ostatný majetok. Ak žiak úmyselne alebo z nedbanlivosti poškodí školský majetok, jeho rodičia alebo zákonný zástupca sú povinní túto škodu uhradiť (buď náhradou veci alebo finančnou úhradou).
- Ak sa vinník nezistí, uhradí sa škoda kolektívne.
Článok 6
Zdravotná starostlivosť
- Každý žiak je povinný dodržiavať zásady bezpečnosti, ochrany zdravia a hygienické zásady.
- Žiaci sa správajú tak, aby sebe ani svojim spolužiakom nespôsobili ujmu na zdraví. Každé poranenie hlásia vyučujúcemu, resp. triednemu učiteľovi.
- Žiaci majú hygienické potreby (mydlo, uterák, papierové obrúsky, toaletný papier ) a tieto aj pravidelne používajú.
- Žiak môže byť oslobodený od povinných hodín TEV, TSV zo zdravotných dôvodov len po odovzdaní lekárskeho potvrdenia na predpísanom tlačive spolu s písomnou žiadosťou zákonného zástupcu.
- Na území celej školy a školského areálu zakázané fajčiť, užívať alkohol a omamné látky. Tento zákaz platí aj na všetky akcie organizované školou (výlety, koncerty, lyžiarske a plavecké výcviky, školy v prírode a pod.).
- Zakazuje sa nosiť do školy legálne i nelegálne drogy, šíriť ich, prechovávať alebo užívať. Porušenie tohto zákazu sa bude klasifikovať ako hrubé porušenie školského poriadku.
- Na škole sa stanovujú tieto opatrenia proti šíreniu nelegálnych drog:
a) Vstup do budovy cudzím osobám sa zakazuje. Možný je len so súhlasom vedenia školy.
b) Učitelia a pracovníci školy sú povinní sledovať podozrivé správanie žiakov.
c) Prípadné podozrenie na šírenie okamžite rieši vedenie školy v spolupráci s kompetentnými orgánmi a organizáciami.
d) Pri podozrení, že žiak je pod vplyvom drog alebo omamných látok, kontaktuje vedenie školy zákonného zástupcu žiaka a príslušný orgán PZ - Za hrubé porušenie disciplíny sa budú považovať aj náznaky fyzického alebo psychického týrania, sexuálneho zneužívania, šikanovania a pod. Šikanovanie sa bude riešiť podľa sankčného bloku v článku 8 (zníženie známky zo správania stupeň 3).
- Z dôvodu bezpečnosti nie je dovolené, aby učiteľ podával žiakovi lieky (tabletky, kvapky a pod.), ani keď o to požiada rodič dieťaťa.
- Hlásenie úrazu:
a) Ak sa žiakovi stane v škole úraz počas výchovno-vzdelávacej činnosti, je povinný ho hlásiť vyučujúcemu, ktorý zabezpečí primerané ošetrenie a zápis do knihy úrazov v ten deň, keď sa udalosť stala.
b) Úraz, ktorý sa stane počas prestávky žiak nahlási dozor konajúcemu učiteľovi a ďalej sa postupuje ako v bode.
c) Úraz, ktorý sa stane v priestoroch školy alebo mimo vyučovania, žiak hlási zodpovednej osobe alebo vedeniu školy.
Článok 7
Samospráva triedy
- Samospráva triedy je volená pre daný školský rok. Jej hlavnou úlohou je viesť triedu k dobrej práci v škole i mimo nej, starať sa o dodržiavanie vnútorného poriadku žiakmi. Náplň prác jednotlivých členov samosprávy určuje triedny učiteľ. Zástupca samosprávy je členom žiackeho parlamentu školy.
- Žiacky kolektív triedy si so súhlasom triedneho učiteľa volí triednu samosprávu spravidla v tomto zložení:
- predseda – zastupuje triedu, zodpovedá za poriadok, predkladá požiadavky triedy učiteľom,
- podpredseda – zastupuje predsedu v jeho neprítomnosti
- pokladník – vyberá od žiakov vstupné, náhradu škôd a i.
- Podľa potreby si môže triedny kolektív zvoliť aj iných členov samosprávy. Na každý týždeň menuje triedny učiteľ týždenníkov na celý týždeň. Sú dvaja a ich mená sú zapísané v triednej knihe.
Článok 8
Odmeny a výchovné opatrenia
- Výchovné opatrenia sa udeľujú podľa Metodického pokynu MŠVVaŠ SR č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa musí prerokovať v pedagogickej rade.
- Ústnu alebo písomnú pochvalu udelí triedny učiteľ alebo riaditeľka školy pred triednym kolektívom za vzorné správanie, výborný prospech, reprezentáciu školy:
- Triedny učiteľ udeľuje žiakovi pochvalu za:
- vzornú dochádzku do školy počas školského roku,
- vynikajúce študijné výsledky za dané obdobie,
- reprezentáciu triedy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.
- prácu pre triedny kolektív.
- Riaditeľka školy udeľuje žiakovi pochvalu za:
- reprezentáciu školy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.
- študijný priemer do 1,2 v priebehu navštevovania ZŠ,
- umiestnenie v obvodných kolách na 1. – 3. mieste, v okresnom kole na 1. mieste a účasť v krajskom kole,
- záslužnú prácu pre školu, v školskom parlamente, v projektoch v priebehu navštevovania ZŠ.
- Riaditeľka školy udeľuje žiakovi pochvalu s vecnou odmenou za:
- študijný priemer 1,00 v priebehu navštevovania ZŠ,
- účasť v celoslovenskom kole súťaží a olympiád,
- významný spoločenský čin (záchrana života, pomoc starším a pod.),
- záslužná práca pre školu, v projektoch, v školskom parlamente v priebehu navštevovania ZŠ.
- Ak sa žiak previní voči školskému poriadku školy, previnenie sa zapíše do poznámok k práci žiakov alebo do elektronickej žiackej knižky.
- Napomenutie od triedneho učiteľa za:
- neskoré príchody na vyučovaciu hodinu,
- nevhodné správanie sa žiakov v triede alebo na verejnosti,
- opakované dopúšťanie sa menej závažných previnení voči vnútornému poriadku školy,
- časté zabúdanie učebných pomôcok, žiackej knižky, úboru na TSV,
- neospravedlnená neprítomnosť žiaka na vyučovaní v počte 1 vyučovacia hodina,
- spolu tri poznámky.
- Pokarhanie od triedneho učiteľa za:
- neospravedlnená neprítomnosť žiaka na vyučovaní (2 – 4),
- ďalšie 3 poznámky.
- Pokarhanie riaditeľkou školy za:
- opakované porušovanie školského poriadku a vyššie uvedených bodov,
- opakované narúšanie výchovno – vzdelávacieho procesu,
- svojvoľné opustenie vyučovacej hodiny,
- neospravedlnená neprítomnosť žiaka na vyučovaní (5 – 9),
- po získaní ďalších troch poznámok od pokarhania triednym učiteľom.
- Hodnotenie správania žiaka navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s učiteľmi, ktorí v triede vyučujú a schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Pochvaly a iné ocenenia, výchovné opatrenia sa zaznamenávajú v triednom výkaze. Udeľuje sa písomne. O udelení pochvaly a pokarhania preukázateľným spôsobom informuje riaditeľ školy zákonného zástupcu žiaka.
- Zníženie známky zo správania:
A) Stupeň 2 (uspokojivé):- opakované porušovanie školského poriadku a nerešpektovanie pokynov vyučujúcich,
- fyzické napadnutie spolužiaka, agresívne správanie, psychické násilie,
- hrubé verbálne napadnutie zamestnanca školy,
- krádež v škole alebo na verejnosti bez trestného stíhania,
- priestupok voči zákonu neklasifikovaný ako prečin,
- úmyselné a opakované poškodzovanie majetku školy,
- svojvoľné opustenie výchovno-vzdelávacieho procesu (v škole i mimo školy),
- za porušenie zákazu zhotovenia obrazového alebo zvukového záznamu mobilným telefónom alebo iným súkromným mobilným komunikačným zariadením a audiovizuálnym prostriedkom v priestoroch školy,
- vandalizmus vo vnútorných i vonkajších priestoroch školy,
- používanie a zneužívanie rodičovského konta v internetovej žiackej knižke,
- neospravedlnená neprítomnosť na vyučovacích hodinách (10 – 25),
- po získaní ďalších troch (3) poznámok od pokarhania riaditeľkou školy.
B) Stupeň 3 (menej uspokojivé):
- vážne porušenie spávanie žiaka v škole i mimo školy, ktoré je v rozpore s vnútorným poriadkom školy,
- fyzické napadnutie, ublíženie na zdraví, šikanovanie,
- priestupok voči zákonu klasifikovaný ako prečin,
- falšovanie úradného dokumentu (výpis z katalógového listu, vysvedčenie),
- poškodenie školského majetku s väčším rozsahom škody,
- neospravedlnená neprítomnosť na vyučovacích hodinách (26 – 60),
- po získaní ďalších troch (3) poznámok po návrhu na zníženú známku zo správania na stupeň 2.
C) Stupeň 4 (neuspokojivé):
- fyzické napadnutie zamestnanca školy,
- priestupok voči zákonu klasifikovaný ako trestný čin,
- neospravedlnená neprítomnosť na vyučovacích hodinách (viac ako 60 hodín),
- po získaní ďalších troch (3) poznámok po návrhu na zníženú známku zo správania na stupeň 3.
- Tieto výchovné opatrenia sa týkajú hodnotenia za polrok (so začiatkom druhého polroku žiak opäť začína s čistým registrom).
- Bežné priestupky: vyrušovanie na hodinách, zabúdanie učebných pomôcok, prezúvok, úboru na TSV, používanie mobilných telefónov a iných zariadení, ktoré rozptyľujú pozornosť, prípadne ohrozujú bezpečnosť a zdravie. Vyučujúci je povinný mobilné telefóny odobrať a vrátiť zákonnému zástupcovi, ktorý si ich prevezme od triedneho učiteľa. Odobratie zapísať do IŽK.
- Závažné priestupky: svojvoľné opustenie školy, podvody, klamstvo, prepisovanie známok.
- Hrubé priestupky: šikanovanie žiakov (aj slovné), fyzické ublíženie krádež, fajčenie, alkohol, drogy, ničenie školského zariadenia.
- Mimoriadne opatrenia: Ak žiak svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov a účastníkov výchovno-vzdelávacieho procesu alebo narúša priebeh výchovno-vzdelávacieho procesu do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania umiestnením tohto žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Toto opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu opatrenia sa vyhotoví písomný záznam. Ak sa použije ochranné opatrenie podľa § 58 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, riaditeľ školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu žiaka, (zdravotnú pomoc, políciu), ktorý za žiaka preberá zodpovednosť.
Druh výchovného opatrenia
Počet poznámok
Celkový počet
Napomenutie TU
Za tri poznámky v IŽK
3
Pokarhanie TU
Za ďalšie tri poznámky v IŽK
6
Pokarhanie riaditeľkou školy
Za ďalšie tri poznámky v IŽK
9
Znížená známka zo správania - 2
Za ďalšie tri poznámky v IŽK
12
Znížená známka zo správania - 3
Za ďalšie tri poznámky v IŽK
15
Znížená známka zo správania - 4
Za ďalšie tri poznámky v IŽK
18
Článok 9
Záverečné ustanovenie
- Ruší sa Vnútorný poriadok školy z 05. januára 2023.
- Tento pracovný poriadok nadobúda účinnosť dňom 06. februára 2024.
Prerokované na pedagogickej rade dňa: 05.02.2024