• Deň otvorených dverí na Strednej odbornej škole technickej na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede

Dňa 5. 12. 2023 sa niektorí žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili dňa otvorených dverí na Strednej odbornej škole technickej na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede. V priestoroch školy nás vrúcne vítala pani riaditeľka, porozprávala o možnostiach štúdia a odboroch. Následne nás pracovníci školy zaviedli na odborné vyučovanie, kde naši žiaci boli priamymi svedkami odbornej výuky v dvoch odborných učebniach. Po exkurzii v škole nasledovala najzaujímavejšia časť dňa, a to návšteva firmy Wertheim, s ktorou má táto stredná škola zmluvu o duálnom vyučovaní. Vo firme sme videli výrobné haly, výrobu pomocou CNC strojov a robotov. Deň sa končil prehliadkou školských dielní, kde sme mohli nahliadnuť do praktickej výuky na škole. Z exkurzie si naši žiaci odniesli mnoho zážitkov a zaujímavostí. Ďakujeme Strednej odbornej škole za výbornú organizáciu a príjemnú atmosféru.

• Vianočné trhy v Rakúsku

Žiaci 8. a 9. triedy mali neuveriteľný zážitok pri návšteve čokoládovne v Rakúsku, kde videli proces výroby čokolády od začiatku až po finálny výrobok.

Počas návštevy čokoládovne sa študenti dozvedeli o histórii čokolády a mali možnosť ochutnať rôzne druhy čokolády a pralín.

Následne sa žiaci vybrali na prehliadku vianočných trhov, kde ich očarila atmosféra plná vôní vianočných špeciálov a ručne vyrobených darčekov.

• PASOVANIE PRVÁKOV

Milou tradíciou našej školy je, že prváci svoj veľký deň neprežívajú len začiatkom septembra, ale rovnako slávnostný a významný je pre nich aj akt prijatia za „veľkých" žiakov, a práve preto sme sa stretli dňa 23.11.2023 v koncertnej sále Základnej umeleckej školy v Dunajskej Strede. Svoju šikovnosť a múdrosť predviedli prváci v krátkom programe a následne zložili sľub prváka, ktorým sa oficiálne zapísali do veľkej školskej rodiny ZŠ na ulici Smetanov háj v Dunajskej Strede. Pani riaditeľka a pani zástupkyňa boli nadšené keď videli, čo všetko sa už naučili. Preto ich slávnostným mečom pasovali za prvákov a pani učiteľky triedne odovzdali každému žiakovi Pamätný list z tohto krásneho dňa.

• Habibi Junior

Dňa 22.11.2023 sa pod záštitou Trnavského samosprávneho kraja a Žitnoostrovského osvetového strediska na pôde našej školy uskutočnilo kultúrno-tanečné predstavenie tanečnej skupiny Habibi Junior.

Zo srdca ďakujeme účinkujúcim za krásne a farebné vystúpenie a deťom z ŠKD za návštevu a chuť tancovať. Veríme, že sa častejšie budeme stretávať pri podobných podujatiach v Základnej škole Smetanov háj

• Študentská literárna tvorba

Študentská literárna tvorba dostala zelenú!

Na školskú výzvu pripraviť si vlastné literárne dielka k prezentácii neváhalo zareagovať niekoľko aktívnych žiakov. Svoje tvorivé pero nabrúsilo päť žiakov základnej školy Smetanov háj, a veruže „im to písalo“ jedna radosť!

Nikolas Cserepes z 9.A napísal báseň - NOČNÁ OBLOHA. Bola plná opisov tajomnej oblohy, s hviezdami nad hlavou, vo večnom tanci života....krásny opisný prejav!

• Projekt ElektroodpadDopad

V októbri (23. - 25.10.2023) sa žiačky Írisz Feketeová a Zara Šmeringová zo 7.B spolu s p. uč. Ing. Veronikou Brezovickou zúčastnili školenia vo Vzdelávacom centre Zaježová.

Školenie bolo súčasťou výchovno-vzdelávacieho projektu ElektroodpadDopad a prípravou na ročný program, ktorého sa naša škola už v tomto školskom roku zúčastní.

• Vojna je zlá

Dňa 16.11.2023 sa žiaci 9.A a 9.B na pôde našej školy zúčastnili prednášky o nástrahách terorizmu a fake news. Prednášku viedol p. Ing. Jozef Schwartz, predseda Židovskej náboženskej obce Dunajská Streda.

Cieľom prednášky bolo rozvíjať u žiakov kritické myslenie a upozorniť ich na hrozby, ktoré prináša šírenie falošných správ, ktoré na nás číhajú najmä na internete a sociálnych sieťach. Vymyslené správy s prvotným cieľom ohúriť čitateľa sú zostavované tak, že len dôkladnou analýzou môže žiak dospieť k záveru, že im netreba veriť a je potrebné brániť sa proti nim.

• Halloween

V piatok 27.10. 2023 posledný deň pred jesennými prázdninami si žiaci 1. a 2. stupňa pripomenuli Halloween. Do školy prišli strašidelne nalíčení alebo v maskách a v kostýmoch. Žiaci sa na vyučovacích hodinách v rámci multikultúrnej a regionálnej výchovy oboznámili so sviatkom Halloween, ktorý je oslavovaný v anglicky hovoriacich krajinách a porovnávali ho s naším "dušičkovým obdobím".

• Účelové cvičenie

Každý rok musia žiaci 2. stupňa absolvovať 2x do roka teoretickú i praktickú časť účelového cvičenia. Skôr narodení túto akciu poznajú ako "branné cvičenie". Tak tomu bolo i 24. a 26. 10. 2023.

Žiaci získavali vedomosti a zručnosti z piatich predmetov: Civilná ochrana, Zdravotná príprava, Dopravná výchova, Pohyb a pobyt v prírode a Výchova k bezpečnému správaniu. Následne v praktickej časti účelového cvičenia preukázali teoretické vedomosti testom alebo praktickými ukážkami na stanovištiach.

• Medzinárodný deň školských knižníc

Mediálna gramotnosť je súčasťou školského vzdelávania prostredníctvom používania interaktívnych aj informačných médií počas vyučovania. Našou úlohou, na pôde školy, je pripraviť ich na prácu v online prostredí a upozorniť na základné pravidlá a orientáciu. Rozprúdiť v žiakoch potrebu kritického myslenia, pýtania sa, a potrebu overovania si odpovedí a faktov.

Utorok 7. 5. 2024